David a plastika srdeční chlopně

Do Cardiolabu rozhodně nechodí jen triatlonisti v třífázovém tréninku.  A ani vy nemusíte čekat, až natrénujete, abyste mohli přijít k nám na testy. Následující reportáž je jedna z prvních, která byla zařazena na původní blog a šlo o vlastně vůbec první komplexní testování u nás – sportovní testy a zároveň výživový program.  A jak jinak, než že novou službu otestujete  na svém dobrém kamarádovi – volba padla na Davida, s jehož laskavým svolením publikujeme jeho příběh.

Davida jsme vytáhli na výlet k nám do Příbrami pod záminkou návštěvy místního minipivovaru. Těšili jsme se na příjemné setkání, chtěli jsme mu představit náš projekt a nedali jsme jinak, než že musí nutně vyzkoušet naše služby.  Užili jsme si  přitom spoustu zábavy a legrace a strávili společně skvělý den a nakonec došlo i na ten minipivovar.

Náš kamarád David

Naše přátelství s Davidem se datuje od doby, kdy se nám narodil první syn Adam (což v době, kdy se příběh odehrává bylo téměř devět let). Protože jsme chtěli sportovat i s malým miminkem, ještě v šestinedělí jsme testovali sportovní kočárky Croozer a následně Chariot CX, který jsme si poté pořídili. Michal se tehdy pohyboval v kočárkové branži a  David má jako majitel firmy Dvěplusdvě obchodní zastoupení Chariotu pro ČR.

Kluci si padli do oka, společně řešili tehdejší legislativu ohledně vozíčků za kolo a já vesele vozila malého Adámka v Chariotu.  Byla jsem z využití nadšená a mateřskou užívala jaksepatří a zcela podle svých představ-s Adámkem jsme pořád byli někde venku, cestovali, jezdili na kole, na bruslích, chodili běhat.  V Chariotu jsem odvozila oba kluky, a „nalítali“ jsme s ním tisíce kilometrů. Michal s Davidem začali obchodně spolupracovat a stali se z nich kamarádi.

Příběh chlopně

Jednoho krásného dne se David Michalovi zmínil, že mu občas přeskakuje srdce.  Věta:  „No tak se Ti na to Hanka podívá“,  byla začátkem našich pravidelných blízkých setkávání – začala jsem Davida sledovat v ordinaci pro nedomykavost chlopně a lehkou arytmii. Bohužel v době, kdy byl pracovně často mimo republiku a nebyl téměř dva roky na kontrole se jeho nález  dost podstatně zhoršil a v roce 2013 jsem ho musela poslat na podrobnější vyšetření do IKEMu.  Díky mému skvělému kolegovi Tomášovi Gazdičovi z kardiocentra  příběh skončil happyendem  – operací, kterou vedl pan  profesor  Pirk a při které se podařilo se chlopeň “opravit“.  Za 3 týdny po operaci byl David už zase na cestách a fit a dál je v péči mého kolegy a kamaráda Tomáše.

Včas a perfektně provedený lékařský zákrok – například právě operace chlopně  jako u Davida  ještě není voucher na „žili štastně až do smrti“.  Lékař není opravář, instalatér nebo automechanik, který vyměnuje vadné součástky. Pokud budete dolévat mizerný benzín  a přetáčet motor, budete trvale v servisu.  Nové auto si můžete koupit, ale nové tělo už nedostanete.

Trochu se to komplikuje

Někdy není problém až tak v kvalitě benzínu, ale v jeho množství a zahlcení motoru 🙂  A to byl případ Davida. Vzhledem k tomu, že není žádný extra sportovec a těžko odolává pokušení v podobě dobrého jídla, bylo na průšvih zaděláno.   Díky uvedené kombinaci a asi i v souvislosti s větším pracovním stresem a náročným cestováním polevil trochu v ostražitosti a váha mu šla trochu nahoru. No trochu…..trochu víc. V okamžiku, kdy překročil psychologickou hranici (nevidím si na tkaničky od bot), pochopil, že tudy cesta nepovede a k opravené chlopni je třeba se chovat se trošku ohleduplně.  Což mimo jiné znamená nenutit srdce, aby tahalo tělo obalené sádlem.  David šel do sebe, pořídil dietní koktejly a eliptický trenažer, aby na sobě zapracoval a ulevil svému srdíčku. My s Michalem jsme mu slíbili, že ho kompletně otestujeme a poradíme efektivní cestu k úspěchu – to znamená k figuře lamače dívčích srdcí a výkonnosti olympionika.

Procento špeku na českých bocích

Nejprve jsme Davida postavili na Tanitu a změřili jsme tělesné složení. Budu ctít Davidovou soukromí a nebudu zveřejňovat konkrétní výsledky, ale řekněme si upřímně, že velká hitparáda to nebyla. Nadváha, větší množství viscerálního tuku na úkor aktivní svalové hmoty a logicky o něco málo vyšší biologický věk.

Pak už následoval samotný zátěžový test. Po nezbytné kalibraci, výběru správné velikosti masky a okšírování Davidova hrudníku snímačem tepové frekvence jsme šli na to. A když říkám šli, tak šli. Začali jsme rychlou chůzí na běhátku, abychom dobře zanalyzovali tukový metabolismus. Jenže ouha: v laboratoři máme k dispozici na testy běhátko nebo cyklistický trenažer, ale panáček je zvyklý na něco onačejšího : ))  David má totiž doma Skylon 3, což je eliptický trenažer. (A ne ledajaký. Podle toho, jak mi ho květnatě popisoval, tak se musí NASA jít okamžitě zahrabat.) Nepopírám, že  „eliptical“ je pro hubnutí ideální, protože při pohybu zapojuje veškeré velké svalové skupiny, nicméně je potřeba počítat s tím, že  zvyk je železná košile a skamarádit se narychlo s běhátkem není jen tak. Proto v okamžiku, kdy jsme začali zvyšovat rychlost pásu  a bylo nutno přejít do pomalého klusu, začal být pro Davida pohyb koordinačně náročnější. Této situaci jsme se po vzájemné domluvě pružně přizpůsobili. Přímo v průběhu testu jsme upravili způsob zátěže a využili protokol se zvednutím sklonu běhátka namísto prostého zvyšování rychlosti.

Dodatečná poznámka autorky: od té doby testujeme klienty s nižší výkonností tímto způsobem vždy, je to koordinačně méně náročné, šetrnější a neméně výtěžné. Stejný protokol využíváme i pro náš CARDIOprogram, kdy při chůzi se sklonem docílíme nejlepšího přenosu EKG signálu. 

Kolo nebo běhátko?

Bylo by samozřejmě možné se této situaci vyhnout tím, že pro test využijeme bicyklový ergometr, ale k tomu jsme primárně sáhnout nechtěli. Na kole většinou testujeme pouze sportovce, kteří se cyklistice systematicky věnují. Běžný člověk není schopný při testu na kole podat výkon, který bude maximální pro srdce a plíce-zastaví ho totiž nohy. To je škoda, protože nedosáhne svou skutečnou VO2max a ani maximální tepovou frekvenci.

Vrátíme-li se k Davidovi, během testu postupně navyšujeme sklon běhátka a mírně i jeho rychlost a modifikujeme protokol tak, abychom dosáhli maximálních hodnot. Okamžik, kdy je dosaženo maximální zátěže většinou poznáme „od oka“, nejinak tomu bylo u Davida. Když vidíme, že větší zátěž už David nedá a spadl by z běhátka přímo do okna, které má za sebou, test končíme a pět minut ještě monitorujeme veškeré funkce včetně krevního tlaku. Poté je čas na sprchu (pro Davida) a na analýzu výsledků.

 

Analýza testu

Nejprve probereme s Davidem výsledky zátěžového testu. Maximální výkonnostní parametry jsou o něco nižší, ale tragédie to není. Dobrá zpráva pro všechny je, že Cortex hodnotí veškeré výkonnostní parametry ve vztahu k průměrné americké populaci (a nikoli proti vrcholovým sportovcům). Proti průměrnému Američanovi je David i s opravenou chlopní a založeným tukovým polštářem výkonnostní hvězda, ale na nějaké velké naparování to zase není.

Plicní funkce jsou trochu horší.   To je dáno zejména prodělanou kardiochirurgickou operací, která limituje dechovou mechaniku, podíl má i vyšší poloha bránice při nadváze. David má nižší maximální tepovou frekvenci, protože dlouhodobě užívá léky pro zpomalení srdíčka.  To ale nijak neznamená, že by byla horší celková výkonnost, jen je maxima dosaženo při nižší tepové frekvenci. Důležitá totiž není jen „rychlost“, kterou srdce běží, ale i tzv. tepový objem, plicní parametry a schopnost těla přenášet kyslík.

Více o tepové frekvenci píšeme například tady ..

AEP, ANP, tukový metabolismus

Hodnoty aerobního a anaerobního prahu odpovídají nižší výkonnosti a skutečnosti, že pro Davida je pohyb náročný, nemá efektivní pohybový vzorec, obecnou kondici a chybí mu základní vytrvalost. S tím souvisí i špatná úroveň tukového metabolismu-tělo již při  při menší zátěži spaluje převážně zásoby cukru. To je obecně problém většiny lidí, kteří začínají s rekreačním sportem z úplné nuly. Intenzita zátěže bývá často příliš vysoká, takže popoběhnutí parkem je v zásadě již těžký anaerobní trénink. To bohužel někdy  paradoxně vede k přibírání na váze, horší regeneraci, často i k únavě, onemocnění nebo zranění.  O zlepšení kardiovaskulární zdatnosti se pak nedá mluvit ani náhodou.  Je to podobné, jako byste chtěli stavět pyramidu od špičky. Dá se s tím pracovat a těmto potížím se vyhnout, ale je třeba znát své tělo a vědět jak na to.

To je především Michalova parketa, vysvětluje Davidovi, jak má posazené tzv. „tréninkové zóny“ a kluci dávají dohromady jednoduchý tréninkový plán. Cílem je odstranit dosavadní chyby, které David při svém tak trošku živelném přístupu ke sportování dělal a poskládat trénink tak, aby s minimem času udělal maximum pro své tělo a kondici.

Jste to co jíte

Já s Davidem probírám ještě některé záležitosti, které se týkají srdíčka, a vrháme se na jídelníček. Vysvětlujeme si, jak by stravování mělo vypadat, co ubrat, co přidat a jak to celé poskládat. Naše celková životní prognóza totiž z největší části závisí na tom, co si dáváme na talíř a jak nakládáme se svým časem. Pokud si to uvědomíme, máme vyhráno.

My jsme si na talíř naložili výborné hovězí s grilovanou zeleninou, což považuji za ideální pozdní oběd pro sportovce všech výkonnostních úrovní. Přiznávám, že malinko jsme si zahřešili s vysokým glykemickým indexem popitím místního vynikajícího ležáku.

Pokud zvažujete, že přijdete na testy k nám do Cardiolabu, rozhodně nečekejte až natrénujete, abyste se neztrapnili.

Mít test, protože ho má každý a patří to k bontonu sportovce a porovnávat se s lepšími postrádá smysl.

Smysl má test jako odrazový můstek pro chytrý přístup k efektivnímu tréninku a na cestě ke zdravému srdci a tělu.

Komentáře