Margit Slimáková je specialistka na zdravotní prevenci a výživu. Vystudovala farmacii a dietologii, využívá osvědčené poznatky ze všech oblastí medicíny. Věnuje se poradenství a osvětě, publikační i přednáškové činnosti.
Margit je v mediálním prostoru velmi známá, její přístup je otevřený, netradiční a rozhodně není mainstreamový. Seznámily jsme se přes sociální sítě, Margit sleduji už dlouho a to nejen co se týče výživy, ale i dalších společenských témat. Do svých podcastů, které má velmi hezky připravené a zpracované si zve zajímavé hosty.
Moc mě potěšilo, když mě oslovila s pozváním k natočení podcastu o kardiologii, prevenci a výživě. Byla to pro mě skvělá zkušenost – tréma se rozplynula v okamžiku, kdy mi Margit udělala dobrou kávu, a začaly jsme si bezprostředně povídat.
Margit je nesmírně inspirativní žena, která s obrovskou trpělivostí předává důležité informace široké veřejnosti srozumitelnou formou, tak aby oslovily co nejvíce lidí. Kromě toho vypadá minimálně o deset let mladší, je krásná, srší z ní energie, životní elán a pozitivní přístup k životu. Bylo mi s ní u té kávy moc dobře!
Probraly jsme spoustu témat, někde jsme šly poměrně do podrobností, některé informace (ve sportovních a medicínských tématech) jsou trošku zjednodušené a „přeložené do lidštiny“. Pokud jste na danou oblast odborníky, tak to prosím omluvte 🙂
Celý podcast je poměrně dlouhý, přidávám tedy stopáž (kterou najdete i na Spotify) a k ní vždy i krátkou anotaci – můžete si tak najít téma, které vás zrovna zajímá.
Linky najdete zde:
Celý podcast na všech běžných platformách jako třeba spotify:
S bonusovou infografiku, kde je vše zásadní shrnuté i s přímými odkazy na: https://www.pickey.cz/margit
1:59 : Cesta ke studiu medicíny a atestaci z kardiologie
Potvrzuji pravidlo, že na medicínu musíte mít kvalitní zadek, protože ho budete potřebovat na sezení u knížek. Jojo, prehistorická doba, tenkrát ještě nebyly ty internety a studovali jsme z knížek …. Na druhou stranu nebyly ani facebooky a instagramy, tak se po večerech chodilo normálně na pivo a tak 🙂
7:12 : Běžný den a náplň práce v IKEMu
Příběh o tom, jak jsem tak dlouho jezdila sanitkou na katetrizační sál, až jsem tam jednoho dne zůstala 🙂 Škoda, že vlastní (případně i nevlastní) potomstvo do velké kariéry děvčatům moc nezapadá. V IKEMu mě to vážně moc bavilo a bylo to tam skvělé!
9:53 : Vznik a provoz vlastní laboratoře Cardiolab
Dozvíte se, jaké to je, když vás osud popadne za uši a vystrčí na mráz. Buď zmrznete nebo se začnete otužovat. Nebo založíte Cardiolab 🙂 Proč zrovna kardiologie a sport dohromady? Protože to dává smysl. Nejen nám, ale i našim klientům … naštěstí :))
26:21: Souvislost vysokého krevního tlaku a soli / cukru
Pokud nechcete brát léky na tlak, přestaňte včas sladit a odstěhujte se do ašrámu (to abyste se zbavili stresu). Dobrá rada nad zlato – stejně jako sůl. Nebo ne?
39:16: Proč je pozdě řešit zdraví srdce až když má pacient 4násobný bypass?
No, protože už je pozdě. Už ho máte přišitý – tedy ten bypass. Takže pokud začnete o dvacet let dříve přemýšlet, co dělat, aby vám ho v IKEMu nepřišili, bude to tak akorát. Tedy přemýšlet nestačí. Je potřeba pro to také něco udělat – říká se tomu prevence 🙂
44:29: Cholesterol a statiny
Jakože velká cholesterolová lež to samozřejmě není, ale statin je jen zkratka. Tedy většinou. Občas se hodí mít takovou molekulu po ruce, ale většinou stačí dlouhý bič a krátký dvůr.
52:24: Zdravé tuky (kokosový tuk a tuky na tepelnou úpravu, omega3)
Odborné společnosti se chystají k lynči, neboť propagujeme máslo, sádlo, škvarky pro vaše zdravé cévy. Někdy to trvá, než přijmeme, že se země točí!!
1:00:37: Zdraví a trénink běžců a triatlonistů
Vytrvalost je základ pro zdravé – a překvapivě také krásné srdce. Je to totiž vidět. Nejen navenek, ale také uvnitř. A to chcete – takže vyndejte ze skříně kecky a mazejte ven!! Je to rychlé, levné, efektivní a pozor, je to návykové :)))
1:07:13: Co je dostatečný pohyb
Proč nevisí na billboardu u dálnice, že když se na pět hodin týdně řádně zadýcháte při sportu, dožijete se výrazně lepšího věku než když budete dřepět na kanapi? Proč to neříká ministr zdravotnictví? Majitelé billboardů by z toho totiž nic neměli a pan ministr také ne. Ale vy z toho mít můžete poměrně dost. Poslechněte si proč, prosím.
1:12:10: Monitoring tělesných funkcí (hodinky apod.)
Tepy, watty, počet minut v REM i non-REM spánku, nebo třeba teplota tělesného jádra. Při svém tréninku i v běžném životě můžeme sledovat spoustu různých funkcí. Je ale nutné mít senzor na to, abychom viděli, že nám vyletí glykemie, když si dáme tatranku? Děláme to kvůli sobě, instagramu nebo proto, že to tak dělají všichni? Nevypínejte prosím mozek s další aplikací!
1:30:44 : Pohled na studii Marathon Lab
Běžci si poškozují běháním srdce! To bylo v roce 2019 sousto pro bulvár. Je to skutečně tak? Kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru opět na značkách 🙂
1:38:43 : Sport a hydratace
Kola, voda, ionty … slyšíte při městském běhu na každé občerstvovačce. Ionty, prosím. Redbull vám možná dává křídla, ale když vyletíte hodně vysoko, pád může setsakramentsky bolet. Auuu!
1:42:53 : Suplementace pro sportovce
Čím víc tabletek, tím víc .. sportovec? Ani ne 🙂 Skutečné jídlo a pár drobností k tomu úplně stačí a nezruinujete si rozpočet.
1:53:34 : Zdraví a káva
Káva je zdravá. Základní a zcela dostačující informace. Zvládli jsme to za dvě a půl minuty – což je rychlejší, než vypijete tu svou 🙂
1:56:05: Sportování u dětí
Kdo nechává děti lézt po stromech dělá dobře. Nejbezpečněji je sice doma na gauči, ale chcete aby Vaše děti život prožili nebo přežili? A vy?
1:59:13: Covid – osobní postoj a doporučení (myokarditida)
Jsem popírač covidu, proruský troll a antivaxer? Ani ne. Jen bych byla ráda, kdyby se medicína vrátila, tam kam patří – z nádraží k praktickým lékařům. K základním principům „primum non nocere“ a k umění léčit. Věda ať se prosím vrátí do rukou skutečným vědcům a politici ať zachovávají principy demokracie a právního státu. A ještě by bylo fajn, kdyby novináři dělali skutečnou práci – investigativní žurnalistiku a nikoli reklamu na objednávku. Bude se nám žít lépe a budeme zdravější.
2:15:21: Důležité krevní parametry
Pokud vám někdo slíbí, že z odběru pozná, jestli za dvacet let dostanete infarkt a nechá si za to zaplatit desítky tisíc, tak kecá. Základní laboratoř stačí – nechte si při běžné prevenci zkontrolovat to, co dává smysl. Není toho zase tolik 🙂
2:17:33 : Osobní přístup ke zdravé výživě, stravovací směry
Někdo vdolky, jiný holky … já tedy ani vdolky a radši kluky – ačkoli je teď v módě vymyslet si vlastní pohlaví. Vraťme se ale k vdolkům. Tedy k těm ne. K vývarům, GAPS, autoimunitním protokolům a nízkosacharidové stravě.
2:29:12: Hančin typický denní jídelníček
Knihu hříchů!! Bylo to sice trochu jako u zpovědi, ale zpovídat se Margit není až tak velký problém. Snídaně, oběd, večeře a nějaké ty drobné prohřešky, které potěší chuťové buňky i duši – nic jsem neutajila 🙂
2:32:18: Stravování v rodině
To bylo stručně a rychle – co si u nás doma kdo urve, to má!
2:35:36: Starost o zdraví mimo výživu
O lásku k pohybu jde v první řadě, to samozřejmě, ale někdy je potřeba si odpočinout a pořádně se na to vyspat. Asi tak 🙂
2:43:35: Filmy, hudba a knihy k inspiraci
Jen pokud chcete. Každý máme jiné vzory, jinou motivaci, jiné radosti ve svém životě. V podcastu jsem úplně zapomněla na svůj oblíbený film „Láska nebeská“, tam je skoro všechno, co v životě potřebujete. Sex, drogy i rock’n roll.
2:47:10: Doporučení pro profesionální sportovce
Každý motor potřebuje perfektní palivo!
2:47:58: Doporučení pro kolegy kardiology
Zvedněte zadek a udělejte něco pro svoje tělo. Prospějete tak svým pacientům!
Na závěr je tam ještě doporučení pro ministra zdravotnictví, to si fakt dejte – a nechte se překvapit.
Pro milé komentáře na facebook prosím tudy