Proč sportovat v těhotenství ?

Minule jsme naťukli čistě holčičí téma – těhotenství, sport a kondice. Už víme, že dvě čárky na těhotenském testu neznamenají pro sporťačky žádnou stopku. Pokud těhotenství probíhá normálně, není nutné se vzdávat svých oblíbených sportovních aktivit, jen je potřeba k tomu přistupovat s rozumem. A protože pohyb obecně je přirozenou součástí životního stylu čím dál méně, za normálních okolností se to sportem snažíme trošku „dohonit“. Není tedy od věci nebrat těhotenství jako nemoc a rozumně se hýbat. Tady žádné argumenty pro ležení na kanapi neplatí….

Pokud jste úvodní článek nečetli, mrkněte sem.

Dnes se podíváme na to, jaké jsou zdravotní přínosy pro budoucí maminky, pokud zařadí pravidelnou sportovní aktivitu do svého těhotenského režimu.

Emoční horská dráha

Těhotenství není nemoc, ale „jiný stav“. Týká se to nejen změn proporcí těla a fungování po fyzické stránce, mění se i psychika a to někdy poměrně razantně.  Žena je z podstaty věci bytost cyklická, takže je na změny emocí vcelku zvyklá, ale pravdou je, že v  „jiném stavu“ emoce lítají dost často rychleji než vozík na horské dráze.  Co je moc, je moc. Trochu méně výkyvů a větší pohoda se hodí vždycky, a přiznejme si, že druhá tabulka čokolády to většinou tak úplně neřeší. Pohyb je na to skvělý recept. Při sportu se jak známo, vyplavují hormony štěstí, neboli endorfiny. A ty se vždycky hodí…. Pokud zvolíte nějakou aktivitu venku, v přírodě, bude to ještě o level vyšší bonus.

Tip pro vás:  Když na vás jde depka, nazout kecky a vyrazit na svižnou procházku. Pokud si naplánujete delší výlet, můžete přibalit i tu čokoládu. Případně čokolády dvě, pokud  vaše drahá polovička nemá čas a berete kámošku.  A nezapomeńte, neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.

Méně komplikací.

Je prokázáno, že ženy, které pravidelně cvičí mají menší výskyt komplikací vedoucích například k císařskému řezu, rodí kratší dobu a po porodu se lépe zotavují.  Tak praví statistika. Není tedy pravda, že sportovkyně mají těžké a dlouhé porody. Naopak, když jsem toto téma konzultovala na porodním sále s porodní asistentkou, sama mi potvrdila, že ženy, které pravidelně sportují, rodí lépe. Znají své tělo, přesně vědí, který sval co dělá, jak mají použít břišní lis, které svaly je třeba uvolnit a tak dále. Samozřejmě, že hrají roli ji jiné faktory a nelze všechno házet do jednoho pytle a každá žena, dítě i porod  je individuální. Pokud jde o zotavování po porodu, je tu pro sportující ženy jednoznačná výhoda.  Žena, která se o své tělo dobře stará a pravidelně se hýbe, je tzv. „biologicky mladší“, tudíž se lépe hojí a rychleji dostane do kondice. Tělo zkrátka nedostane tolik „zabrat“.

Bolí záda, pane doktore?

Koncem druhého a ve třetím trimestru se děloha zvětší natolik, že svalstvo přestává stačit jako opora těla a páteř a hrudní koš se přetěžují. Rozvolňují se vazivová spojení a začínají bolet záda, bedra.  Na kouzelnou růžová pilulku, alias Ibuprofen zapomeńte.  Až na výjimečné případy se vyhněte analgetikům a začněte správně cvičit.  To je nejlepší prevence i terapie těchto potíží.  Pokud posilujete celý pohybový aparát, vaše páteř bude mít lepší oporu.  Navíc pohyb do značné míry brání i odbourávání svalové a kostní hmoty, k čemuž běžně v druhé části těhotenství dochází. Miminko má totiž své nároky a ne vždycky se dá všechno ukočírovat správnou stravou.

Zapomeňte ale na závodění v benchpressu…..

….nebo na rýsování všeho až na kost, respektive na  dělohu, ve které plave vaše mimčo….

….můžete mu šeredně ublížit….. 

Přiměřené cvičení si představujte třeba tak  jako na tomto obrázku….

Proč se pohyb ještě vyplatí?

Ještě letem světem proběhneme další zdravotní benefity.  Těhotné ženy mají obecně vyšší riziko žilní trombózy. I když nemáte žádnou vadu srážlivosti krve, jako těhotná jste vystavena vyššímu riziku cévních komplikací. Pokud sportujete, výrazně aktivujete takzvanou svalově -žilní pumpu, což toto riziko velmi významně snižuje.

Dalším bonusem je kardiovaskulární trénink. V těhotenství vaše srdce musí „táhnout“ o sto šest, to je vám určitě jasné. Zvětšuje se nejen vaše váha, ale i celkový „metabolický obrat“. Proto máte i větší objem krve, kterou musí Vaše srdce přečerpat, a dostat tak kyslík a živiny k placentě pro výživu miminka.  Srdce ale můžete vytrénovat jako každý jiný sval. Pokud ho občas  zatížíte na vyšší obrátky, za běžného stavu ho významně šetříte.  V klidu poběží pomaleji, při zátěži se tolik nerozbuší. Zátěž, kterou těhotenství představuje, tak budete mnohem lépe zvládat.

O zdravém přírůstku na váze jsem víceméně už psala v úvodním textu.  Nic se nemá přehánět ani na jednu ani na druhou stranu. Každopádně ale  je dobré mít to trošku pod kontrolou. A pozor!  Těhotenství může paradoxně zkazit mnohem více postavu vašeho partnera než vám :))

Bonus na závěr

Slíbila jsem přidat do seriálu i příběh ze života. Skvělým bonusem sportování v těhotenství je jeho nesporný efekt na těhotenské nevolnosti. Z vlastní zkušenosti potvrzuji, že funguje naprosto skvěle. U obou mých těhotenství byly nevolnosti naprosto brutální. Trvaly téměř do pátého měsíce a nepomáhalo mi skoro nic. Navíc nebyly rozhodně ranní, spíše bych je přirovnala k permanentní několikaměsíční kocovině. Na zeleninu, kterou miluju, jsem se nemohla ani podívat, vůně kávy mě spolehlivě vyhnala z obýváku na záchod. Jedla jsem prakticky jen sušenky a jogurt. Pokud jsem se ale vyhrabala a šla se projet na kole, rázem mi bylo dobře. Čerstvý vzduch v kombinaci s pohybem, „přepnutí hlavy“ do nastavených pohybových stereotypů byl spolehlivý způsob jak si užít  těhotenství i obří porci špaget.

Tak pro tentokrát vše. Co myslíte, od kdy se mají ke sportu vést děti? Od tří let? Později? Dříve? A co takhle i ty, které jsou zatím v břiše u mamky? Proč? Příště se mrkneme na ty správné důvody, proč si to prckové užívají a proč začít skutečně včas…:))

Mějte se zatím fajn.

Komentáře