Vize, cíle, motivace a redukce váhy

To, že cesta za vysněnou postavou a super kondicí není lemována zlatými oblouky rychlého občerstvení asi tušíte 🙂 Pravda je, že je to cesta plná zatáček a dá se na ní zabloudit v mlze. Pro ty z vás, kteří sníte o postavě modelky nebo namakaného borce je určen dnešní pozitivní motivační brainstorming. Téma je jasné: neumlátit se v kolotoči diet a následných jojo-efektů, najít ten správný cíl a užít si cestu plnou panoramat.

Nadváha – třeba i mírná, trápí velkou část populace, snižuje kvalitu života, zvyšuje riziko civilizačních onemocnění a v neposlední řadě – u sportovců snižuje výkonnost. Ať už máte či nemáte za sebou nějaké diety, naskočili jste pod naším vedením do některého z programu Balance, nebo o něm uvažujete, či jdete svou vlastní cestou – to je v zásadě jedno.

Než si vezmete na paškál své tělo, doporučuji  nevynechávat  z celé akce hlavu 🙂

Klíčem k úspěchu je správné pojmenování problému, definice cíle a volba správné strategie pro cestu, po které jsme schopni k němu jít.

Navrhuji se vyzbrojit šálkem kávy či čaje, tužkou, papírem či pastelkami a dát si manažersko-esoterickou chvilku pro sebe. Nějaká ta pozitivní afirmace s relaxačním obrázkem stažená ze sociální sítě na pozadí vašeho prohlížeče by se také mohla hodit 🙂

Nejprve pár otázek na tělo a drobné zamyšlení ….

Nalijme si čistého vína

  • Kolikrát jste se o změnu přístupu ke svému tělu, k pohybu a stravě pokoušeli?  Kolikrát jste byli úspěšní?

Ať už se jedná o nedodržená novoroční předsevzetí, tlustou čáru za projedeným víkendem, nebo tříměsíční ketodietu se ztrátou 12 kg a následným nabráním 18kg … Procento úspěchů diet a jejich efektu je velmi nízké – pokud se nejedná o trvalou změnu životního stylu tak v zásadě nulové. Proto diety nefungují, a je potřeba udělat systémovou změnu. 

  • Víte skutečně co přesně chcete?

„Potřebuju jen trochu zhubnout, pak se budu mít ráda…“  Jedná se o natolik mlhavé a vágní „cosi“, že se úspěch zaručeně nedostaví. Pokud nedokážete přesně popsat, co by se mělo změnit, je těžké začít něco konkrétně dělat.  Je třeba být konkrétní – například – „Chci shodit 5kg zbytečného tuku a nechci přijít o svalovou hmotu“. Nebo: „Míry 100-100-100 mi zrovna dvakrát nevyhovují. Vím, že jsou vysoce rizikové pro srdečně cévní onemocnění, a potřebuji radikálně ubrat na viscerálním tuku. Mým cílem je dostat se na ideálních 90-60-90 🙂

Na druhé straně je třeba mít reálná očekávání. Z Marilyn by se asi nikdy nestala Twiggy … a bylo by to vůbec hezké ?

  • Není problém pojmenovat problém?

Často je těžké si vůbec přiznat, že by se mělo něco změnit. Neúspěch se nenosí. Rozpor mezi mediálním obrazem tzv. „krásy“ a reálným světem je tak velký, že se s ním – zvláště ženy těžko vypořádávají.  Proto se dost často schovává za to, že „boubelky jsou sexy“, „jsem ve svém těle spokojená“, „správný chlap má bříško“. Nadváha, respektive obezita nemá se sexy křivkami nic společného, naopak není zdravá a je riziková. 

  • Ohlížíte se na hodnocení okolí? (Co by tomu řekli sousedi/kolegyně?)

Tak určitěěěěě….:) kdo by se neohlížel na své okolí? Řešíte kdo vás řeší? Kolegové v práci, rodiče, partner? Jste se sebou natolik v pohodě, že neřešíte? Pak klobouk dolů.  Moc se nenosí dávat na odiv jasně definované cíle ohledně svého pozitivního směřování. Myslím si, že je to chyba. Pokud si dokážeme pojmenovat problém, jasně určit směr, kam se chceme posunout a nestydíme se o tom mluvit nahlas, můžeme být daleko úspěšnější. Spousta lidí chce být štíhlejší a zdravější, ale málokdo si na pracovní stůl napíše: „chci uběhnout maraton“, nebo: „chci se vejít 10 let starých džínů“.  

Vize zapsat prosím na harddisk. Neresetovat!

Já ráda používám slovo vize“ . Označuje váš záměr či myšlenku přesně, je to cílový stav, kam se chcete dostat a dostává vás do vnitřního flow. Tato vize Vám pomůže znovu najít motivaci a vrátí Vás na správnou cestu  i   když někdy uklouznete, odbočíte nebo  uděláte krok stranou…to se může stát a je to normální, lidské. Pokud budete mít  svém vlastním „harddisku“ zapsaný jasný záměr kam směřujete, sami se vrátíte na správnou cestu.

Motivace z obálky? Nefunguje!

Ještě pár slov k motivaci. Většinou začínáme s motivací vnější. Chceme mít „tělo z obálky“, „kondici olympionika“ , chceme být oblíbení, úspěšní, chceme se nějakým způsobem prezentovat.  Je to dobrý start, ale teprve jakmile se dostanete do souladu s vlastním tělem, objeví se něco mnohem důležitějšího, motivace vnitřní.  Sportem se začneme bavit, začne nás těšit připravovat si kvalitní jídlo, začneme se cítit dobře a fit, začneme si užívat malá osobní vítězství a setkávání s podobně nastavenými lidmi. To všechno nám umožní vnější motivaci opustit a už jedeme na „volnoběh“. Vnitřní motivace nám vždy umožní držet  kormidlo správným směrem a užívat si cestu k vysněnému cíli. Ve finále zjistíte, že  sen o modelce Victoria Secret je opuštěn, ale stalo se něco mnohem lepšího. Nezadýcháte do schodů  nebo si koupíte pěkné šaty, které zdůrazní o mnoho příjemnější křivky 🙂

Chvilka pro tebe ….

Tak a teď jdeme na vlastní motivační workshop a přichází chvíle pro vás a vaše kancelářské potřeby. Vnitřního kritika nechte za dveřmi a tady je pár návodných otázek. Dost pravděpodobně vymyslíte otázky další a lepší.

?

  • Je po sezóně grilovaček nebo po Vánocích, nebo se tak nějak plíživě usadil nějaký ten špíček na zadečku (dámy), nebo kolem pasu (páni). Zkrátka, je potřeba to trochu vyladit a shodit pár kilo…

 ?

  • Rády byste se dostaly do formy po mateřské nebo oblékly staré džíny? Při pohledu do zrcadla to prostě „není ono“? Být o pár kilo lehčí a v dobré kondici se přece hodí….

?

 

  • Možná, že těch kil není jen pár, ale vydalo by to na pořádný batoh. Máte zdravotní problémy a lékař vám doporučuje zhubnout? Nevíte jak na to, nebo držíte jednu dietu za druhou a výsledek se rovná nule?

 ?

 

  • Možná se chcete dostat do trošku do kondice, už Vás nebaví zadýchat se když dobíháte tramvaj nebo nedejbože nestačíte vlastním dětem na kole. 

 ?

  • Možná, že  po létech práce, kariéry, každodenního shonu a starostí si ve vlastní hlavě rovnáte životní hodnoty a přemýšlíte, že v půlce života by bylo fajn začít žít kvalitně, se zážitky a hlavně ve zdravém těle. 

 ?

 

  • Možná, že jste vrcholoví či výkonnostní sportovci a chcete si vylepšit osobáky. Cíle jsou stanoveny, trénink rozepsán a přesto tomu něco chybí.  Víte, že Vaše tělesné složení není ideální a co se týče zdravé stravy, máte pořádné rezervy. A to, co Vás může výkonnostně výrazně posunout je zásadní změna – sportovní strava se automaticky nerovná strava zdravá a zbavit se pár kil zbytečného tuku může znamenat větší posun ve VO2 max než trénink do bezvědomí.

 ?

 

Myšlenka je základ úspěchu – hodťe si nápady na papír.   Pojměte to jako slohové cvičení, omalovánku, myšlenkovou mapu či si rovnou udělejte vlastní vision board.    Budete-li mít jasnou  představu, čeho a proč chcete dosáhnout, výsledky se dostaví. Nebojte se své cíle jasně specifikovat, buďte konkrétní.  Zaměřte se na pozitivní myšlenky a obrazy o svém těle, o svém zdraví.  Až bude Váš záměr hotov, už ho stačí jen materializovat 🙂

 

Hatery pošlete někam …. tam kam patří 🙂 

A co je stejně důležité jako mít své vlastní cíle, sny a vize?  Obklopit se těmi, kteří  stojí na vaší straně barikády. Potřebujete kolem sebe takové přátele a kamarády, kteří vás podpoří, podrží, namotivují a třeba i správně nasměrují. Nenechte se stahovat zpátky a vracet se ke starým vzorcům chováním lidmi, kteří s Vámi nemají čisté vztahy. Povídejte si s těmi, kteří byli sami úspěšní a dokázali ve svém životě udělat (jakoukoli) pozitivní změnu a nechte se inspirovat. Pozitivní vzory táhnou 🙂

Trocha inspirace a kudy na to ….

No a pokud toužíte po malé inspiraci, klikněte sem 🙂 Tento příběh úspěchu není ojedinělý, našim klientům se s námi daří dosahovat svých snů a cílů. V programech Balance  je otázka motivace a správné definici cílů zásadní a na prvních schůzkách prioritní.

Je potřeba si vždy ujasnit, kam se chceme posunout, a také co je reálné a co ne. Zhubnout (zdravým způsobem a pouze z tuku) za tři měsíce 30kg reálné není, stejně tak z robustně stavěného řeznického synka neuděláme přes noc šlachovitého triatleta.  Musíme vědět, kde klienta tlačí bota, jaká má třeba i omezení a jak budeme pracovat.

Náš program skvěle funguje, ale žádnou práci za vás neuděláme. Povedeme vás za ruku, podpoříme vás, když to třeba chvíli nepůjde, budeme vám průvodci a kouči. Ale kráčet po vyznačené cestě musíte vy sami…..

„Kdo chce hledá způsoby a kdo nechce hledá důvody“ – tak najděte ty správné způsoby a mějte se fajn! 

Komentáře