Ideální váha a vysněná kondice (I.)

Kdo by nechtěl mít tělo, ve kterém se bude cítí skvěle? Tělo, které mu umožní trávit život aktivně, bez omezení a limitů? Kondici, která mu bude oporou a nikoli přítěží? Pokud na tuto otázku odpovíte: děkuji – nechci – nepotřebuji – už mám, tak smekám. Ale ruku na srdce-většina z běžných smrtelníků podobné téma řeší nebo v minulosti řešila. Musí být cesta k vlastním snům vždycky posetá trním a kameny? Na toto téma jsme měli tuto středu přednášku v příbramské Cowárně a v dnešním článku si o tom něco povíme.

Pravda je, že pro přednášku jsme nevybrali úplně ideální den. Valentýnský večer s večeří při svíčkách je asi naoko lákavější než vyprávěnky o tlouštících. Přesto se nás nakonec sešlo téměř dvacet, takže kapacita příbramské Cowárny, kterou pro tyto akce rádi využíváme, byla naplněná. Večer to sice nebyl romantický, ale dobrodružné a napínavé to bylo. A vzhledem k tomu, že časový limit jsme přetáhli o více než hodinu bych si troufala usuzovat, že to možná bylo i zábavné.

Pokud byste si hlediště představovali jako čekárnu obezitologické ambulance, jste na omylu. Naši klienti bývají aktivní lidé, kteří nechtějí strkat hlavu do písku třeba jen před lehkou nadváhou.  Vědí, že jejich životní styl není ideální a že by z několika kil mohlo být brzy i několik desítek-což se řeší výrazně hůř.  Samozřejmě i to se dá, ale lépe je otočit kormidlo včas. Použijeme-li vcelku přiléhavý příměr, tak ještě předtím, než Titanic narazí do ledovce.  A ještě jedna důležitá poznámka.  I  lehké „zatučnění“ může vést kromě zdravotních problémů k poklesu výkonnosti. Často tento problém řešíme v „age-groups“ vytrvalostních sportovců (půlmaraton, maraton, ironman, Spartanrace a podobně).  Je nám jasné, že život zkrátka není jen profesionální sport a ne vždy jde vše skloubit ideálně. Pokud se  nám ale podaří vyřešit „zbytečné špeky“, dosáhneme takříkajíc zadarmo výrazného  nárůst výkonnosti.

Není žádným tajemstvím, že Michal Hrabec se Soňou Kotulkovou z nejúspěšnějšího běžeckého blogu  Running2 byli u nás v Cardiolabu řešit podobnou situaci. Michal se chce dostat na ideální váhu, eliminovat zdravotní rizika a zapracovat tak současně i  na své kondici. Nepochybuji, že se nám společně podaří dosáhnout cíle a na vrcholu sezóny na Michala čekají  nějaké ty „osobáčky“. 

Tak a zpátky do Cowárny, k našemu valentýnskému večeru.  Na úvod od nás každý dostal malý dárek-naše asistentka ho otestovala na Tanitě, takže ještě před začátkem povídání už měli téměř všichni výsledky. Vysvětlili jsme si jednotlivé parametry segmentální analýzy, abychom měli odrazový můstek a věděli, jsme, kde koho „tlačí bota“ . Pokud byste si o tom rádi přečetli více,  klikněte sem.

V první části přednášky jsme probrali, jak souvisí nárůst civilizačních onemocnění s nadváhou, respektive obezitou, co je to metabolický syndrom a proč dochází k epidemii cukrovky. Vysvětlili jsme si, proč stále přibývá pacientů „se srdíčkem“, i když máme špičkovou lékařskou péči, a že za infarktem nestojí vždycky jen vysoká hladina cholesterolu. Michal mi často tvrdí, že zbytečně lidi straším. Uznávám, že když začnu rozpočítávat na „první-druhý“ (každého druhého potká zubatá s kosou v podobě onemocnění srdce a cév), moc dobře se to neposlouchá. Na druhou stranu, občas je potřeba nastavit zrcadlo. Pokud pak začneme pro své tělo a zdraví aktivně něco dělat, můžeme trochu pootočit kolo osudu. Za dvacet, třicet let z nás tak mohou být čiperní důchodci, které baví život.

Jak se tedy dostat na ideální váhu? Pokud si otevřete kterýkoli lifestylový časopis, dveře libovolného fitka, poradny pro hubnutí či kliniky estetické medicíny, dostanete téměř vždy zaručený návod jak na to. Ne, že by to vždy nefungovalo. Někdy budete muset vynaložit více úsilí (a nenechat permanentku do fitka propadnout), někdy Vás to bude stát dost bolesti (po úspěšně absolvované liposukci) a na chvíli možná pomůžou i koktejly v prášku. Ale někdy…. někdy je z toho vítr v peněžence, jo-jo efekt a pocit zmaru.

Kudy na to jdeme my a v čem je náš přístup jiný? Věříme, pokud vás cesta za vašimi sny bude bavit, stanou se sny skutečností. Ke štíhlému tělu a skvělé kondici se sice nedostanete po čtyřproudé dálnici lemované zlatými oblouky rychlého občerstvení (ty jsou zkratkou k nebeské bráně), ale po cestě plné zatáček. Budete možná muset jet pomalu, vydýchat se, poradit se kudy dál a znovu se vydat na cestu. Chvílemi se možná trochu zapotíte, ale panoramata budou stát za to.

A ten pocit v cíli…. dovedou vás tam vaše vlastní kroky. K nezaplacení.

Ve středu jsme si udělali v polovině přednášky pauzu na kávu, nyní si jí dopřejeme taky a zbytek si povíme příště.

Komentáře