Chocolate mousse 

 

Napsali jste si o recept a více tipů na low-carb jídla a vaše přání je splněno - máte to mít.

Možná to bude první vlaštovka nové rubriky, uvidíme 🙂 Na úvodu zkusme společně ochutnávku čokoládové pěny. 

Chocholate mousse, čili v přesném překladu čokoládová myš. 

Z čeho přirovnání k myši pramení, těžko říct.  Že by měla tak hebký kožíšek, to asi ne - leda by  vám zapomenutý dezert  zplesnivěl a pokryl "penicilinem".  

O tom ale dost pochybuju, protože mě tahle dobrota v ledničce s bídou stihla vydržet do té doby, než se pořádně vychladila. 

Základní recept

Recept je upravenou verzí z oblíbené "Kuchařky pro dceru" od Florentýny Zatloukalové.  Fakt nejedu striktní low-carb a na kynuté koláče nebo velikonočního beránka jsem nevyhlásila džihád - takže občas (dobře, tak párkrát do roka) hledám správný postup  na nějakou klasiku.  A v tom Florentýna nezklame. 

V receptu jsem použila kvalitní 70% čokoládu od Lindtu (byla zrovna v akci:), prakticky jsem vynechala cukr a přidala smetanu.  

4 vejce

4 lžíce másla

150g 70% čokolády

30g cukru muscovado (klidně vynechte)

250 ml smetany ke šlehání (33%)

100g mascarpone

 

Postup (nejen) pro "cukrářské blondýny"

 

S  "haute" cukrařinou  se úplně nekamarádím a vrcholem mého umění je panna cotta, tedy styl: všechno smíchám a fláknu to do lednice. 

Takže pokud jste na tom podobně, radši uvedu přesný postup.

Není to zas taková věda a bez extra velkého nasazení budete s tímhle dezertem za hvězdu večírků.

Chceme pěnu, takže budeme šlehat a míchat, to dá rozum. Nejdřív zahřejete čokoládu s máslem POMALU na vodní lázni. Neeee  abyste to dávali do mikrovlnky nebo rovnou na sporák, to akorát všechno spálíte!   Když obojí rozpustí, rozmícháte, odstavíte a  dáte trošku vychladnout. 

Mezitím si vyšleháte zvlášť bílky - samozřejmě šlehačem (pokud si nechcete zaposilovat) a pak šlehačku.  Obojí je dobré mít před šleháním v lednici a vychladit si i šlehací nádoby. Taky je fajn si mezi šleháním bílků a smetany umýt ty metly, ale to asi víte.  Ono se to sice nakonec smíchá, ale ta šlehačka by se špinavýma metlama neušlehala, takže bacha. 

Bílky vyšleháte fakt dotuha a ke konci přidáte cukr - pokud ho tam chcete.  Do vyšlehaných bílků podle cukrářů patří, ale nebyla bych tak akurátní.  Jde to i bez něj a osobně si myslím, že je to bude i lepší. Já ale napoprvé pěnu chystala na večírek pro "normální lidi",  takže jsem nechtěla sklidit mega kritiku za děsně zdravý cukrfree dezert.  Použila jsem tedy cukr Muscovado (to je takový ten s melasou), který se sice se šleháním úplně nekamarádí, ale bylo to v pohodě.  Šlehačku narozdíl od bílků nešlehejte "úplně na krev".  Podle Florentýny by měla být takové polopevná - čili neměla  by například udělat kopeček na kávě. 

Tak a jde se do finále. Do rozpuštěné čokolády s máslem vešleháme metličkou (ručně) žloutky. Udělá to takovou fakt tuhou hroudu, která docela drží na té metličce a může vás konzistencí vyděsit jako mě, ale žádný strach, to je přechodný stav. 

Vemte bílky a pomalu je (takovým jakoby překládáním) vešlehejte do té hroudy.  Zdá se to nemožné, ale překvapivě tyhle dva neslučitelné materiály dohromady budou fungovat.  Dejte pozor, ať to rozprostřete rovnoměrně a nezůstane nic na dně. Už se děje kouzlo, které finalizuje závěrečné vpravení ušlehané smetany do čokolády se sněhem. Zase pomalu, ručně, nechvátejte.  

Získáte krémovou hmotu, kterou rozdělte do 8 mističek a dejte vychladit. 

Takhle to při popisu vypadá děsně náročně, ale já celou tuhle taškařici zvládla ani ne za dvacet minut.

Chlazení je na tom to nejnáročnější, fakt to chce několik hodin, tak to vydržte a nesežerte to teplý

Na servírování použijte mascarpone vyšlehané s trochou odložené smetany.

 

Základní energetický rozpočet na jednu porci

1279kJ

bílkoviny:  6g, sacharidy:  11g, tuky: 26g

 

/8 porcí: 4 vejce , 4 lžíce másla, 150g čokolády, 30g cukru, 250ml šlehačky (33%), 100g mascarpone/

 

Jak se nepo.at a jiné tipy ..:)  

Z receptu je více než patrné, že jsou v něm syrová vajíčka.  Takže to samozřejmě není recept pro bábovky, kterým to z nějakého důvodu vadí.  Navíc může nastat zádrhel se salmonellou, pokud máte vajíčka od tzv. "štastných slepiček" ze sousedství.  Tam nikdy stopro nevíte. 

Prostě se to stává, i mě se to stalo a ujišťuju, že to fakt nechcete.  Vajíčka z podestýlky z obchodu jsou v pohodě - ty nakažené být nemůžou, takže  i když máte zdroj kvalitních vajec ze dvora, radši tentokrát vsaďte na jistotu. Já mám tu kliku, že farmářská vajíčka u nás jsou od slepiček, které si vesele štěbetají venku, ale jsou očkované proti salmonelle.

Recept lze samozřejmě libovolně obměnit.  Ať už zmíněným vynecháním (či přidáním) cukru, nebo případně jiného sladila.  Med bych tady vzhledem ke konzistenci nedoporučovala, ale možná by se pěna mohla dobře snášet například s erytritolem (nepoužívám, nevím ..). 

Můžete samozřejmě vyzkoušet jiný poměr čokolády a smetany, klidně přidejte pravou vanilku - to jsem udělala já, nebo chilli pro milovníky ostré čokolády.  Místo mascarpone můžete finalizaci  receptu odlehčit klidně tvarohem.  Nahoře se bude podle mě dobře vyjímat i ovocný rozvar nebo čerstvé ovoce.  

Zvolenou variantu si upravte v zadání kalorických tabulek - výše uvedený rozpočet je pro základní recept.

Kam si dezertík zařadit?   

 Pokud v receptu vynecháte cukr, tak v zásadě spadá do kategorie low-carb.   I s malým množstvím sladidla je ale množství sacharidů minimální a pokud před tím, než se do něj pustíte, nepořádáte talíř špaget, neměl by vám nijak zásadně rozhodit krevní cukr. 

Jak jsem avizovala na sociálních sítích, tenhle recept se může stát highlightem večírků a narozeninových oslav.  Kromě toho se jeho využití vyloženě nabízí v roli netradiční aftersport svačiny - a to naprosto v souladi se správným fázováním sacharidů, pokud cílíte na rozvoj metabolické flexibility. 

Nechte si chutnat 🙂