16 pravidel cardiolab "diety"

Cesta ke komplexnímu zdraví,  dobré výkonnosti a ideální váze není žádná dálnice lemovaná zlatými oblouky rychlého občerstvení.  

Je klikatá, plná zatážek a dá se na ní i zabloudit.  Neexistují žádné zkratky a ani není možné se do cíle dostat podvodem.

Dáme vám ale na cestu spolehlivou  mapu - shrnuli jsme šestnáct základních pravidel, které vám pomohou se neztratit.  

Držte se jich, den po dni, krok za krokem - ať dorazíte štastně do cíle. Ať už je to dobrý pocit ze svého těla, skvělá kondice či váha, kterou jste si vysnili.  

1. řekněte NE dietám!

 Radikální redukční diety jsou cestou do pekel. K optimální váze vede jen trvalá a udržitelná změna životního stylu, která vás bude bavit. Přemýšlejte o jídle jako o příteli, který vám pomůže být fit, aktivní a zdravý až do vysokého věku.

2. vyházejte z košíku prázdné kalorie

Vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám a dávejte přednost potravinám základním. Vyházejte ze své spíže i nákupního vozíku veškeré UPF (ultra-prasárna foods) a myslete na to, že jídlo má mít především nutriční, nikoli kalorickou hodnotu.

3. co jíte, to spalujete!

Nadbytek sacharidů blokuje efektivní metabolismus tuků –změňte to.  Zapněte geny pro dobré spalování tuků tím, že navýšíte jejich podíl v celkovém energetickém příjmu (místo dříve doporučovaných 20% je to až 60%).

4. tankujte kvalitní tuky 🙂

Zařaďte kvalitní do svého jídelníčku– ořechy, tučné ryby, avokádo, ale také tučné mléčné výrobky – ideálně zakysané.

5. máslo nezpůsobuje infarkt!!!

Nasycené živočišné tuky nemají vliv na hladinu cholesterolu ani celkových tuků v krvi – pokud jsou součástí kvalitních základních potravin, pokud jsou dobře kombinovány a pokud nemáte extrémní kalorický -  a sacharidový nadbytek.

6. snídejte vajíčka ...

... na všechny možné způsoby.  To je ideální způsob jak začít kvalitně den a mít vyrovnanou hladinu energie a dostatek skvělých živin hned po ránu. Přijdte k nim kopec zeleniny a malý kousek žitného chleba s máslem.

7. škrtněte zbytečné sacharidy

Nízkosacharidová strava je jednoznačným zdravotním benefitem a klíčem k dobré životní prognóze. Sacharidy omezte pod pomyslnou čtvrtinu talíře a  orientačně pod množství  150g sacharidů za den ( v závislosti na vašem tréninku a pohybové aktivitě).

8. buďte cukrfree!

  Rafinovaný cukr samostatně i jako  součást sladkostí i pečiva do zdravé stravy nepatří, stejně tak jako limonády.

9. minimálně 500g zeleniny denně!

  Klasické sacharidové přílohy nahraďte zeleninovými v nejrůznějších úpravách a variantách. Zelenina  by měla tvořit základ všech jídel a měla by zabírat téměř polovinu vašeho pomyslného talíře.  Dle sezónní nabídky kombinujte tepelně upravenou zeleninu se syrovou zeleninou či saláty a vždy ji kombinujte s vhodným tukem – máslo, olivový olej, majonéza. 

10. hlídejte si glykemický index

V rozumné a omezené míře volte jako součást příloh sacharidy s nižším glykemickým indexem -  luštěniny, brambory, rýže, quinoa, batáty či žitný chléb.  Vyhýbejte se vysokozpracované bílé mouce – tedy klasickému pečivu, knedlíkům, těstovinám, nokům.

11. jezte kvalitní bílkoviny

  Čtvrtinu vašeho pomyslného talíře by měly tvořit zdroje bílkovin, což je zhruba 1,5g/kg aktivní tělesné hmotnosti.  Dbejte na kvalitu živočišných produktů, které jíte – pokud možno, vyhýbejte se konvečním velkochovům.  V podstatě každé vaše denní jídlo by mělo nějaké bílkoviny obsahovat – ať už se jedná o maso, vajíčka nebo třeba tučné sýry. 

12. nejezte zbytečně často!

  Díky stravě s vyšším podílem tuků, dostatkem bílkovin a nižším podílem sacharidů je vaše glykemie pod kontrolou. Není proto třeba jíst pravidelně po 3 hodinách nebo každou chvíli svačit.  Pokud nemáte hlad, nebo nejste příliš fyzicky aktivní, možná vám budou stačit i dvě denní jídla – nijak to nevadí.  Na druhé straně, pokud sportujete a potřebujete třeba odpoledne ještě svačinu, klidně si jí dejte.

13. dodržujte pravidlo "dvacítky"

 Do dvaceti minut po tréninku snězte zhruba dvacet gramů sacharidů. To nastartuje a urychlé regeneraci.  Jedná se o takzvané "metabolické okno", ve kterém je místo pro sacharidy s vyšším glykemickým indexem. Skvělou volbou je například ovoce.

14. 100% dokonalost neexistuje, ale snaha o ni ano!

  Nikdo není dokonalý.   Snažte se o 100% dodržování kvalitního a zdravého jídelníčku, ale výsledek 80% považujte za ideál.  Pokud to někde ujede, přejíte se na oslavě narozenin nebo to na Silvestra přepísknete s alkoholem, není to důvod se vším seknout a vrátit se ke starým zvykům. Selhání patří k životu, poučte se z nich a vraťte se na cestu ke zdravějšímu tělu. 

15. staňte se gurmány ...

  ...  ať už na talíři, nebo ve svém životě.   Dbete ve všem na kvalitu, nikoli na kvantitu. Drobná potěšení patří k životu.  Naučte se vychutnávat si dobré jídlo ve skvělé společnosti, kvalitní dezert, sklenku vína či kávu se šlehačkou.  

16. nedělejte si ze života apelplac 🙂

   Buďte disciplinovaní, konzistentní a jděte ke svému cíli krok za krokem, ale dělejte to z vnitřní motivace a láskou ke svému tělu.   Netrestejte se sportem či hladovkami za selhání v jídelníčku, sportujte pro radost a dobrý pocit.   Nesnažte se být špatnou verzí někoho jiného, ale staňte se nejlepší verzí sebe sama.